SOCIETY FOR BRAIN MAPPING AND THERAPEUTICS

N20 Beyin Girişimi/Nörobilim Zirvesi Hamburg’da gerçekleşti. Zirvede ilerki yıllarda Alzheimer, Şizofreni, Depresyon, Beyin Tümörleri  gibi hastalıkların tedavilerindeki çalışmaların yanı sıra gelecekte Nöro bilim ve nano robotlar ile beynin hasarlı kısımlarının tedavi edileceği konuşuldu.

ELBE EXPRESS/KENT HABERLERİ
FOTO:ELBE EXPRESS

2013 yılında  ABD Başkanı Barack Obama tarafından beynin sırlarını keşfetmek ve hastalıklarının araştırılıp tedavilerinin geliştirilmesi için başlatılan Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi’nin kapsamında Hamburg’da N20 Beyin Girişimi/Nörobilim Zirvesi gerçekleşti.

Üsküdar Üniversitesi, Fraunhofer IME Enstitüsü, Beyin Haritalama ve Terapötik Derneği, Beyin Haritalama Derneği ve Nanobiyoelektronik için Ulusal Merkezi’nin ortaklaşa katılımıyla gerçekleşen zirveye yaklaşık 20 bilim insanı katıldı. Liman semtindeki Empire Riverside Hotel’de gerçekleşen toplantıya Hamburg Muavin Konsolos Meral Akbilek Koray, Göç ve Türkiye Uzmanı Dr. Yaşar Aydın, Atlasglobal Hamburg Müdürü Orhan Kabaoğlu’nunda aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı.

BİLİM KURGU GERÇEK OLUYOR

G20 Zirvesinin uydu toplantısı olan N20 Zirvesinde dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanları Nörobilim’in şuanki geleceği ve yenilikleri hakkında konuşmalar yaptılar. Zirvede Alzheimer, Şizofreni, Depresyon, Beyin Tümörleri  gibi hastalıkların tedavilerindeki çalışmalar, bu konularda neler yapıldığı ve yeni gelişmeler aktarıldı. Hastalıkların tedavisinde DNA analizi üzerindeki bilgiler aktarıldı. Zirvede beynin nasıl çalıştığı ve bozulan yolların nasıl düzeltileceğine dikkat çekildi.

İNSANLAR KONUŞMADAN İLETİŞİM KURABİLECEK

Toplantı için Türkiye’den gelen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, önemli bilgiler verdi. Tarhan şöyle aktardı: “Beyin arayüzleri yazılmaya ve beyindeki bilgilerin bilgisayara aktarılmasına çalışılıyor. Zirvede beyin ara yüzleri, nero robotların yapılması, insana en yakın el ve ayak protezleri çalışmaları aktarıldı. Bilimin sadece bilim kugu değil araştırma ve uygulama boyutuna gelmiş bilgiler olarak gözüküyor. Nasa ‘da 200 bilim insanı nano robotlar üzerinde çalışıyorlar. Bebek sesi, kuş sesi, insan sesi beyine dinletilip kayıt ediliyor. Daha sonra bu sinyaller beyi

ne veriliyor. Ve beyin bu sinyalleri ayırt edebiliyor. Bu çözülünce insanlar artık konuşmadan bir birleriyle iletişim kurabilecekler. Beyindeki bilgiler okunabilecek. Tuşlarla insanı kontrol edemeyeceğiz ama bir aya yüz yazarak insanın beynindeki hasarı tamir edebileceğiz. Bu noktada önümüzdeki 10 yıllar ciddi yeniliklere gebe.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *